Üniversite Giriş Sınavları Kaldırılıyor!

Üniversite Giriş Sınavları Kaldırılıyor!

Üniversiteye girişte uygulanan tek kriter olan yazılı sınav uygulaması kaldırılıyor. Yeni uygulama ile birlikte üniversiteye girişte artık yazılı sınav dışında başka bir kriter olacak. Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI’nın kendi hazırladığı tasarıya göre üniversite giriş sınavları kaldırılacak. Peki üniversiteye giriş nasıl olacak? Üniversiteye sınavsız giriş mümkün olacak mı?

Nabi AVCI’nın projesine göre üniversiteye girişler sınavsız olacak ve bu girişler lise puanına göre yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı yeni tasarıyla birlikte ezberci eğitimin önüne geçmeyi, eğitim sistemini ezberci anlayıştan kurtarmayı amaçlıyor. Bu tasarının gerçekleşmesi için Yenilik ve Eğitim Teknolojileri ile Strateji Daire başkanlığı çalışmalarını başlattı. Üniversiteye sınavsız giriş projesinin 2016-2017 eğitim öğretim yılında uygulanması düşünülüyor. Tıpkı Milli Eğitim Bakanlığının ortaokul seviyesindeki öğrencilere yaptığı merkezi sınavlar gibi lise öğrencilerine de merkezi sınavlar yapılacak ve bunun sonucunda 4 yılın sonunda toplamda aldığı puan ortalamasına göre öğrenciler üniversite tercihlerini yapacak.

Üniversiteye sınavsız giriş projesinin detaylarını inceleyelim:

Yukarıda belirttiğimiz gibi, ortaokul öğrencilerine yapılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG)  geliştirilip Lise öğrencilerine uygulanacak.

Öğrenciler tablet bilgisayarlar aracılığı ile aynı anda online yani internet üzerinden sınav olacaklar.

Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı bu sınavlar test ağırlıklı olmakla birlikte, açık uçlu sorularda bu sınavlarda yer alacak.

Sınavların değerlendirilmesi o dersin öğretmenleri tarafından yapılacak ve sınav online değerlendirilip, sisteme girilecek.

Notu düşük olan öğrenciler yaptıkları projeler sayesinde üniversitelere alınabilecek.

Üç üniversite grubu olduğunu düşünerek, C grubuna giren üniversiteler öğrencinin lise puanına bakaca, b grubu üniversiteler öğrencin seçmek istediği bölümle ilgili lise ders puanlarının ortalamasına da bakacak. A gurubu üniversiteleri puan ortalamalarıyla birlikte sözlü ve yazılı sınav yapabilecek.

Beğendin mi? Paylaş:)WhatsappYazdır

Yorum Yap

2 Yorum - "Üniversite Giriş Sınavları Kaldırılıyor!"