ALES Puan Hesaplama

ALES’e girecek adaylar için hazırlanan ve güncel veriler ile geliştirilen ALES puan hesaplama robotu ile gerçeğe en yakın ALES puanınızı online olarak hesaplayabilirsiniz. Doğru ve yanlışlarınızı yazın, kpsscini ALES puanınızı hesaplasın.

 ALES Puan Hesaplama 2024

Doğru Yanlış Net
*Sayısal Test: (50)
*Sözel Test: (50)
* Zorunlu Alanları Doldurmalısınız!

ALES puan hesaplama yeni sistem ÖSYM sonuçlarıyla birebir uygun olarak düzenlenmiştir. ALES puanı nasıl hesaplanır diyorsanız çok zorlanmayacaksınız. Çünkü sizler için hazırlanmış olan ALES hesaplama motoru ile yeni sistem puan katsayılarına göre puanınızı ÖSYM ile aynı sonucu verecek şekilde hesaplayabilirsiniz.

Puan hesaplamanız için gerekli hesaplama robotu aşağıda sizlere sunulmuştur. Bilgilerinizi doğru girdikten sonra kaç puan aldığınız sizlere hemen gösterilecektir. Puanlama sonuçlarında yıllara göre +2-2 puan değişiklik gösterebilmektedir. Bunun sebebi de yıllara göre değişen standart sapmadır. Bunun dışında sonuçlarda büyük bir oynama olmayacaktır. Başarılar dileriz.

ALES’in kısaltılmamış biçimi yani açılımı: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. Her sene birçok aday ALES’e girmekte ve yüksek lisans yapabilmek için alabileceği en yüksek puanı almayı amaçlamaktadır. Bu puanlar gerek yüksek lisans gerekse yükseköğretim kurumlarının bazı kadrolarında çalışabilme için aranan şartlar arasındadır.

ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

ALES puanınızı öğrenmek için aşağıdaki puan hesaplama motorunu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken yaptığınız doğru ve yanlışları yazmak ve hesapla butonuna basmak gerisini robot yapmaktadır.

KPSS Puan Hesaplama

ALES nedir?

ALES çoğunlukla yüksek lisans yapabilmek için girilen bir sınav olarak bilinmektedir. ALES ile birlikte alınan puanlar sonucunda çeşitli yüksek öğretim programlarında çeşitli görevlerde görev alınabilmektedir. Bu görevler, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi görevlerdir.

ALES’e kimler girebilir?

ALES’e bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurup sınava girebilirler.

ALES’te yanlışlar doğruyu götürüyor mu?

Evet götürüyor. ALES’te 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

ALES’te kaç soru var?

ALES’te 100 soru sorulmaktadır.

ALES sınav süresi kaç dakika?

ALES’te yer alan 100 soruya karşılık 150 dakika saat verilmektedir.

Yorum yapın