ALES Puan Hesaplama


Warning: Undefined variable $sonucCikti in /var/www/vhosts/kpsscini.com/httpdocs/wp-content/plugins/ALESHesaplama/ALESHesaplama.php on line 57

ALES’e girecek adaylar için hazırlanan ve güncel veriler ile geliştirilen ALES puan hesaplama robotu ile gerçeğe en yakın ALES puanınızı online olarak hesaplayabilirsiniz. Doğru ve yanlışlarınızı yazın, kpsscini ALES puanınızı hesaplasın.

 ALES Puan Hesaplama 2020

Doğru Yanlış Net
*Sayısal Test: (50)
*Sözel Test: (50)
* Zorunlu Alanları Doldurmalısınız!

ALES puan hesaplama yeni sistem ÖSYM sonuçlarıyla birebir uygun olarak düzenlenmiştir. ALES puanı nasıl hesaplanır diyorsanız çok zorlanmayacaksınız. Çünkü sizler için hazırlanmış olan ALES hesaplama motoru ile yeni sistem puan katsayılarına göre puanınızı ÖSYM ile aynı sonucu verecek şekilde hesaplayabilirsiniz.

Puan hesaplamanız için gerekli hesaplama robotu aşağıda sizlere sunulmuştur. Bilgilerinizi doğru girdikten sonra kaç puan aldığınız sizlere hemen gösterilecektir. Puanlama sonuçlarında yıllara göre +2-2 puan değişiklik gösterebilmektedir. Bunun sebebi de yıllara göre değişen standart sapmadır. Bunun dışında sonuçlarda büyük bir oynama olmayacaktır. Başarılar dileriz.

ALES’in kısaltılmamış biçimi yani açılımı: Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’dır. Her sene birçok aday ALES’e girmekte ve yüksek lisans yapabilmek için alabileceği en yüksek puanı almayı amaçlamaktadır. Bu puanlar gerek yüksek lisans gerekse yükseköğretim kurumlarının bazı kadrolarında çalışabilme için aranan şartlar arasındadır.

ALES Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

ALES puanınızı öğrenmek için aşağıdaki puan hesaplama motorunu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken yaptığınız doğru ve yanlışları yazmak ve hesapla butonuna basmak gerisini robot yapmaktadır.

KPSS Puan Hesaplama

ALES nedir?

ALES çoğunlukla yüksek lisans yapabilmek için girilen bir sınav olarak bilinmektedir. ALES ile birlikte alınan puanlar sonucunda çeşitli yüksek öğretim programlarında çeşitli görevlerde görev alınabilmektedir. Bu görevler, öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı gibi görevlerdir.

ALES’e kimler girebilir?

ALES’e bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurup sınava girebilirler.

ALES’te yanlışlar doğruyu götürüyor mu?

Evet götürüyor. ALES’te 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

ALES ne zaman 2020?

ALES 2020 1 ilk sınavı 16 Ağustos 2020’de, ALES 2020/2 6 Aralık 2020’de yapılacak.

ALES’te kaç soru var?

ALES’te 100 soru sorulmaktadır.

ALES sınav süresi kaç dakika?

ALES’te yer alan 100 soruya karşılık 150 dakika saat verilmektedir.

ALES saat kaçta?

ALES 2020 / 1 16 Ağustos 2020’de saat 10.15’te yapılacaktır.

ALES başvuru tarihi ne zaman?

ALES 2020 1 başvuruları 13 Mart – 23 Mart 2020 tarihleri arasında yapıldı. ALES 2020 / 2 sınavı için başvuruları ÖSYM tarafından sonrasında açıklanacaktır.

ALES 2020 geç başvuru tarihi ne zaman?

2020-ALES/1 geç başvuru tarihi 1 Temmuz 2020 tarihinde 23.59’a kadar yapılabilecek.

ALES yılda kaç kez yapılıyor?

ALES 2019’da üç kez yapılmıştı. Güncel ÖSYM takvimine baktığımızda ALES 2020 Ağustos ve Aralık aylarında yani 2 kez yapılacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.