ÖABT Puanı Nasıl Hesaplanır? P121 Puan Hesaplama 26

ÖABT Puanı Nasıl Hesaplanır? P121 Puan Hesaplama 26 19.04.2020 tarihinde SEMİH ÇİLDİR tarafından bize göndermiştir.Yeni sistemle birlikte karmaşık bir puan hesaplama daha bizi buldu. Sadece KPSS’ye giren adaylar ve ÖABT’ye girmesi gerekmeyen öğretmenler p121’i hesaplamaya gerek duymayacak; fakat Alan Bilgisi Sınavı ÖABT’ye girecek olan öğretmenler için esas önemli olan puan p121 puanı. Peki bu puan nasıl hesaplanıyor? p121 Nasıl hesaplanır? Herhangi bir branş için ayrı ayrı puanlama sistemi yok. Her branşın (Türkçe, matematik, ingilizce, fen, edebiyat, fizik, kimya, biyoloji, tarih, coğrafya, sınıf vb.) ÖABT P121 puan hesaplaması tek yöntemle yapılıyor.

Katsayılar hepsinde aynı. p121 puan hesaplama yöntemi, ÖABT Puan hesaplama nasıl yapılıyor? ÖABT netlerimin puanını nasıl hesaplarım? İşte bu soruların cevabı, ÖSYM tarafından açıklandı. Hepimiz matematik kurdu olduğumuz için algılamakta hiçbir zorluk çekmeyeceğiz, ben buna inanıyorum. Yine de tek tük benim gibi bu kadar basit bir formülü anlamayanınız olursa BURADAN online ÖABT 121 puanınızı sadece doğru ve yanlışlarınızı girerek hesaplayabilirsiniz.

ÖABT ALAN SINAVI PUAN HESAPLAMA

1 . HAM PUAN

Ham Puan = Doğru Sayısı – (Yanlış Sayısı / 4)

Ham Puan formülü, hesaplanmak istenen KPSS puan türünü oluşturan her “TEST” için ayrı ayrı işletilerek her testin kendine ait Ham Puanları bulunur.

( KPSSP121 puan türü hesaplanırken Genel Yetenek, Genel Kültür, Alan Sınavı ve Eğitim Bilimleri testleri için bu formül kullanılarak dört ayrı Ham Puan hesaplanacak.)

2. STANDART PUAN

SP=(HP-ORT/SSAPMA)x10+50

HP : Ham Puan ( Doğru sayısı – Yanlış Sayısı/4 )
SP : Standart Puan
ORT : İlgili testin ortalaması
SSAPMA : İlgili testin standart sapması
Not: Her test için ayrı ayrı standart puan hesaplanmaktadır.

3. AĞIRLIKLI STANDART PUAN

ASP121 = (0,15 × SPGY) + (0,15 × SPGK) + (0,20 × SPEGT) + (0,50 × SPÖABT)

4. KPSSP 121 PUANI

KPSSP121=70+(30x[2x(ASP121-X)-S]/[2x(B-X)]-S

X: ASP dağılımının ortalaması
S: ASP dağılımının standart sapması

B: ASP dağılımındaki en yüksek ASP

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.