İstifa Eden Memur Tekrar Memur Olabilir mi?

KPSS Cini olarak bu tarz sorularla çok karşılaşmaya başlayınca cevap vermektense bu haberi gösterelim diye yazalım dedik. Gelen sorulardan en kapsamlısı şu: Memurum, istifa edersem tekrar memur olabilir miyim? Memur istifa ederse yine memur olabilir mi? Memur hangi durumlarda istifa edemez? Memurlar istifa edebilir mi? Memur istifa ettikten sonra ne olur? Sorular bu tarz şimdi memurların istifasına yönelik bir cevap verelim:

İlk önce şunu söyleyebiliriz ki: Memurların görevden çekilme yani istifa etme hakları vardır. Bunu görevli idare amirlerine yazılı olarak bildiren memur resmi olarak görevinden istifa etmiş sayılır, ancak yerine birisi atanana kadar görevde kalması gerekir. Bir ay boyunca yerine birisi atanmaz ise amirine durumu bildirip göreve gelmeyebilir.

Peki istifa eden memur tekrar memur olarak atanabilir mi? Bunun cevabı da evet, fakat istifa ettikten sonra tekrar atanabilmesi için 6 ay geçmesi gerekmektedir yani istifa eden memur yeniden ancak 6 ay sonra memur olabilir.

Bunlar dışında bazı durumlarda memurlar istifa edemeyip memurluğa bir daha alınamadığı durumlar vardır.

Memurun devir teslim etme yükümlülüğünün gerektiği koşullarda, memur istifa edemez, eğer ederse 3 yıl boyunca memur olamaz.

Sıkıyönetim, olağanüstü hal, savaş, afet vb. durumlarda istifa eden memur yerine başkası gelmeden görevini bırakırsa bir daha memur olamaz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.