Eğitimde Neredeyiz? Neden Gerideyiz? 66

Eğitimde Neredeyiz? Neden Gerideyiz? 66 06.05.2015 tarihinde HAKAN KAZANCI araclığı ile oluşturuldu.

egitimde-neden-gerideyizEğitimde neden gerideyiz? Eğitim sistemimiz neden gelişmiyor? Eğitimde Dünya sıralamasında kaçıcıyız? Eğitimde Türkiye neden gerilerde?

Milli Eğitim Bakanlığı sürekli yeni bir gelişmeyle eğitim camiası üyelerinin karşısına çıkmakta. Tabi gelişme dediysem bu gelişmeyi pek de olumlu olarak nitelendirme niyetinde değililim açıkçası. Sürekli farklı projelerle karşımıza çıkan, en yeni projeler genellikle bakanın değişmesiyle ortaya çıkıyor, Milli Eğitim Bakanlığı acaba eğitim sistemimizdeki sıkıntının temelinde yatan sorunları görmüyor mu, göremiyor mu, görmezden gelmek zorunda mı kalıyor?

Bugün kuşkusuz ki eğitimde geride olmamızın en önemli nedeni ülkemizde yıllardır tükenmek bilmeyen bir sorun olan öğretmen açığıdır. Her sene sürekli öğretmen değiştirmek zorunda kalan öğrencilere mi yanalım? Yıllarca okul okuyup öğretmen diplomasını aldığı halde ataması yapılmayan öğretmenlerimize mi yanalım? Yoksa sınavda bile soruların birilerine servis edilmesine mi? yoksa yoksa yoksa…

Sorun Nerede? Eğitimde Neden Gerideyiz?

Ne yapılırsa yapılsın, öğretmen açığının giderilmediği ülkemizde yapılan değişiklikler, gelen projeler, fatih projesi, süleyman projesi, don juan projesi projeler hep yetersiz hem atardamarı delik deşik olmak zorunda kalacaktır.

Toplumun ilerlemesinde de çökmesinde de yöneticilerin tutumları en önemli etken olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bugün MEB’in yönetici atama politikasına baktığımızda nasıl bir politika izlediği aşikar bir gerçektir. Yine de bu durumdan bihaber olanlar varsa diye kısaca söylemek gerekirse bugün eğitim camiasında koltuk sahibi olan kişilerin ezici çoğunluğunun, bu oldukça büyük bir ezici çoğunluk, eğitim kariyerlerinde göstermiş olduğu başarılarından dolayı o koltuklarda oturmadıkları açıktır.

Öğretmenlik Mesleği İtibarsızlaştırılıyor!

Yakın zamanda gerçekleşen olaylar ve öncesinde yaşananlar, öğretmenlere yönelik söylemler, medyada çıkan haberler öğretmenlik mesleğinin itibarsızlaştırılmasına yol açmaktadır. Geçtiğimiz haftalarda Halil Serkan Öz öğretmenimizi kaybettiğimizi unutmayalım. Ataması yapılmadığı için intihar eden öğretmenlerimizi unutmayalım. Bu anlamda eylem yapan öğretmenlerimizin medyada öğretmen değillermiş gibi gösterilmesini unutmayalım.

Üniversite Mezunlarının Ülke Nüfusuna Göre Oranı

ulkelere-gore-universite-mezun-oraniGrafiği incelediğimizde verilen grafikteki ülkeler arasında en son sırada yer aldığımızı görebiliriz. Kaldı ki artık üniversiteyi kazanmak eskisi gibi zor değil zor olan üniversiteden sonra meslek sahibi olabilmekte! Üniversiteler açılıyor fakat buna paralel olarak iş imkanı yaratılamıyor malesef…

Bu yazımızda eğitimde neden geri olduğumuz konusunda birkaç noktaya değindim. Bunun farklı boyutları, bakılabilecek farklı sebepleri, farklı noktaları da vardır elbet.

Yılmaz Bulut tarafından – KPSScini.com ‘da yayınlanması üzerine gönderilmiştir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.