Atanan Öğretmenlere Sözlü Sınav Yapılacak

Milli Eğitim Bakanlığı son dönemlerde sürekli gerek sınav hataları gerekse yeni uygulama projeleriyle gündemde. KPSS’ye hazırlanan adaylar son dönemle birlikte Öğretmenlik Alan Bilgisi Sınavı (ÖABT) ile iyice sınavlar, testlere boğulmaya başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın gündemdeki bir diğer uygulamalarından birisi ise yeni atanacak öğretmenlere yönelik yeni bir uygulama. Peki yeni atanacak öğretmenleri artık neler bekliyor MEB’e göre:

Daha önceki yıllarda, yeni atanan aday öğretmenler bir yıl stajyer olarak görev yapar temel eğitim ve hazırlayıcı eğitim kursları olmak üzere iki eğitimden geçer ve istisnalar dışında aşağı yukarı herkes bu sınavdan geçerdi, keza anlatılanlar zaten KPSS’den atanmak için o puanları alan öğretmenleri pek de zorlayacak nitelikte değil. (Mesela Türkçe öğretmenlerine Dilbilgisi dahi anlatılıyordu.) Sonrasında ise 1 yılın sonunda aday öğretmen asaletini kazanıyordu.

Yeni düzenlemeyle birlikte aday öğretmenler hem yazılı hem de sözlü sınavdan geçecek.

Şimdi birileri demez mi? Eğitimde her sorun bitti de bu mu kaldı? Yani anlam veremiyorum öğretmen arkadaşlarım. Bu kadar öğretmen açığı var, bu kadar ücretli kölelik gibi devasa bir sorun var. İkinci dönem KPSS’ye hazırlanacağı için (haklı olarak) okulu bıraktığında arkasından ağlayan öğrenciler var. Ankara’da haberlerde cici okulların yanında soğuk, yağmur sıkıntısı çeken yüzlerce belki de binlerce okul varken bu mu sorun olarak görüldü?

Peki bu ülkede sözlü sınavın yapılıp da net olarak adaletli olduğu söyleyebilecek tarafsız bir insan var mıdır?

Ne istiyorsunuz öğretmenlerden? KPSS’ye çalıştırarak en verimli yıllarını çalışıyorsunuz. Çoğunun atanamayacağı belli olduğundan malesef yapılması gereken önemli bir uygulama, üniversitelerin kontenjanlarına sınır getirilmelidir. Diplomasını alınca, atanamayınca, hakkını arayınca da başka zedeleyici yakıştırmalar yapmaktan vazgeçilmelidir.

Ey Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’de eğitim sorunun en büyük kaynağı vasıfsız öğretmenden değil, vasıfsız eğitim harcaması ve vasıfsız atamadan kaynaklanmaktadır! Önce buna bir el atınız, sonra okullarımızdaki sorunlara, sonra onlara, sonra şunlara, sonra, sonra………….. sonra öğretmenliğin kalitesi için ihtiyaç bir düzenleme olursa biz de destekleriz tabi!

kpss-ozel-haber

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.