LGS Tercih Robotu – Lise Tercih İşlemleri

2020 LGS tercih robotu ile Türkiye’de bulunan tüm liselerin taban puanları, yüzdelikl dilimleri ve okulla ilgili resimlere, bilgilere göz atabilirsiniz.

Korona virüsü sebebiyle birçok sınav ÖSYM ve MEB tarafından ertelenmişti. Bazı sınavlar yakın tarihte olmasına rağmen bu sınavlarla ilgili henüz herhangi bir erteleme kararı gelmedi.

Yaklaşık 1.8 milyon öğrencinin 2020 yani bu sene gireceği LGS sınavının oldukça zorlu geçeceği öğrenci sayısının çok fazla olmasından ön görülüyordu. Okulların ara tatile mecburi girişleri sebebiyle bu sene 1. dönem konuları ile sınırlı kalan LGS ile ilgili öğrenciler evde çalışmalarını yürütüyor.

Sınava hazırlanırken, okullara şimdiden göz atabilir, tercih listenizi oluşturabilirsiniz.

LGS Tercih Robotu

Son senelerde yeni kullanıma sunulan LGS tercih robotu; sınava girecek öğrenciler ve velileri için büyük kolaylıklar sağlamakta. E- okul kapsamında yayınlanan LGS tercih robotu yardımıyla; bölgelerinde bulunan en iyi okullar konusunda; yüzdelik durumu uygun olması durumunda kolaylıkla tercih yapabilmekte. HangiSoru.com ‘da bulunan lgs tercih robotu ile Anadolu, fen, sağlık, imam hatip liselerine, şehir bazında liselere ve birçok çeşitli seçenek ve arama filtreleriyle okullara göz atabilirsiniz.

LGS Tercih Robotu İçin Tıklayın.

LGS Tercih Robotu Nasıl Kullanılır?

LGS tercihleri yapılırken; öğrencilerin yüzdelik dilimini baz almalarını tavsiye ederiz. Bunun nedeni ise soruların kolay gelmesi durumunda; sınava katılan öğrencilerin yüksek puan alacakları; puanlarda yığılmalara neden olması olacak, yığılmalar ise puanların artışını gündeme getirecektir.

LGS tercih robotunu kullanırken adaylar; é Öğrenci Alan Okullar” ekranından maksimum beş, “ Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Okullar” ekranından maksimum beş, “ Pansiyonlu Okullar” ekranından da en fazla beş okul seçerek toplam on beş okul belirleyebilir.

LGS Tercih robotunda öğrenciler; tercih kriterleri sekmesinde bulunan:

 • Fen ve Sosyal Bilimler Lisesi Tercih Listesi
 • Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu Liseleri Tercih Listesi
 • Özel Program ve Proje Uygulayan Anadolu İmam Hatip Liseleri Tercih Listesi
 • Özel Program ve Proje Uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri Tercih Listesi

bölümleri arasından istediği şekilde seçim yapabileceği gibi, il ve ilçeye göre okul belirmede de bulunabilir. LGS Tercih robotunu kullanarak; Türkiye geneli yüzdelik dilimlere göre okul listelerini de kontrol edebilir, en düşük yüzdelik dilimi aralığına göre de tercih yapabilirsiniz.

İstanbul Lise Taban Puanları

LGS tercih robotu okullar hakkında da detaylı bilgiler sunmaktadır. Öğrenci ve veliler; tercih robotunu kullanarak; okulların merkezi sınav puanı, tercih kodları, okul isimleri, öğretim süreleri, öğretim şekilleri, adresleri, pansiyon durumları, kontenjan sayıları,  yabancı dil eğitimleri ile en düşük ve en yüksek yüzde dilimleri hakkında bilgi edinebilir.

Hangi liseleri tercih listenize ekleyeceğinizi, hangi lisenin sizin puanınıza uygun olduğunu LGS puan hesaplama robotunu kullanarak öğrenebilirsiniz. Puan hesaplamanız sonucunda aldığınız o puanla hangi liselere gidebileceğinizi görebilirsiniz.

LGS Puan Hesaplama İçin Tıklayn

LGS Tercih İşlemleri Nasıl Yapılır?

 • Sekizinci sınıftan mezun olma durumunda olan öğrenciler; LGS tercih, yerleştirme ve nakil başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir.
 • LGS tercihleri; öğrenciler ya da velileri tarafından https://eokul.meb.gov.tr web sitesinden online olarak veya eğitim gördükleri okul müdüriyetine başvuru yaparak gerçekleştirilebilir. Tercih yaptıktan sonra okul müdüriyetinin onayının alınması gerekmektedir.
 • LGS tercihi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de; yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar bölümde mutlaka tercih yapma zorunluluğunun bulunmasıdır. Aksi takdirde pansiyonlu okullar ve merkezi sınavla öğrenci alan okullar bölümünden tercih yapabilmesi mümkün olmayacaktır.
 • Yetenek sınavı ile öğrenci alan okullar ya da özel ortaöğretim kurumları kayıt yaptıran öğrenciler LGS tercihinde bulunamaz.
 • LGS tercihi yapan öğrenciler; Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç ana bölüm üzerinden seçim yapabilir. Merkezi sınava girmeyen öğrenciler; pansiyonlu okullar ve yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar içinden tercih tercihte bulunabilme hakkına sahiptir.
 • Yerel yerleştirme tercih ekranında okulların renklerine dikkat edilmelidir. Yeşil renk; ikamet girmek adresine yakın olan okulları, mavi renk ikamet adresine mesafesi olan okulları, kırmızı renk ise ikamet adresi dışında hatta il ya da ilçe dışında bulunan okulları göstermektedir.
 • Yerleştirmeye esas olan nakiller iki ayrı dönemde yapılacaktır. Her öğrenci üç farklı tercih alanı iççin en fazla okul tercihi yapabilecektir.
 • LGS tercihleri kayıt numaraları ile birlikte e-okuldan alınacak ve okul müdürüne onaylatılacaktır.
 • LGS tercihi ve okul seçimi yaparken LGS tercih robotunu kullanarak; okul belirlemesini dikkatli bir şekilde yapınız. Okul tercihinde bulunurken, kapasitenize en yakın yüzdelik dilime sahip olan okulları seçiniz.

Yorum yapın