KPSS Soruşturması Neden Çözülemiyor?

2010 KPSS’ye giren ya da bu konuda araştırma yapan birçok kişi 2010 KPSS’de genel yetenek kültür ve eğitim bilimleri sorularının çalındığını, satıldığını ya da belli kişilere servis edildiğini bilir.

Bir önceki sınavda oldukça düşük almasına rağmen 2010 KPSS’de derece yapanlar, matematiği bariz zayıf olmasına rağmen matematik sorularının tamamını doğru yapanlar ve daha fazla çarpıcı örnekleri 2010 KPSS’de gördük. Tabi o zaman malum yaşadığımız günlerde gördüğümüz bir çatışma durumu söz konusu olmadığı için bu konu örtbas edilmeye çalışıldı. Konunun bariz bir şekilde skandal olduğu ortaya çıkmasıyla birlikte 2010 KPSS’de eğitim bilimleri sınavı iptal edildi ve tekrar yapıldı. Peki 2010 KPSS’de sadece eğitim bilimleri soruları mı başkalarının eline sınav öncesinde geçmişti? Buna inanmak oldukça zor hatta imkansız. Birçoğumuz biliyoruz ki 2010 KPSS’de hem eğitim bilimleri hem de genel yetenek kültür soruları sınav öncesinde belli kişilere servis edilmiştir.

Peki 2010 KPSS soruşturması aradan 5 yıl geçmiş olmasına rağmen neden hala sonuçlanamadı? Neden bu sınavda soruları daha önceden alanlar, bu soruların servisini yapanlar hakkında net bir karar duyamadık?

Son zamanlarda yapılan operasyonda, Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edilen şüphelilerden 32’si, “suç örgütü kurmak, yönetmek, üyesi olmak”, “resmi belgede sahtecilik”, “kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık”, “suç delillerini yok etme”, “görevi kötüye kullanma” ve “yasaklanan bilgileri açıklama ve temin etme” suçlarından tutuklandı.

Şüphelilerden 30’u ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Bu sınav yüzünden birçok öğretmen ruhsal çöküntü yaşamış ve intihar eden öğretmenler, hayatının baharında yitip giden canlar olmuştur.

Bu skandal soruşturma tamamlanmadan, soruların servisini yapan asıl suçlular ortaya çıkarılmadan KPSS denilen sınav hiçbir zaman güvenilir olmaya yaklaşamayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.