KPSS Kaldırılıyor! 34

KPSS Kaldırılıyor! 34

KPSS Kaldırılıyor! 34 25.04.2014 tarihinde TUBA EREL tarafından bize göndermiştir.

KPSS kaldırılıyor mu? KPSS Kaldırılacak mı? KPSS Yerine hangi sistem geliyor? KPSS Kaldırılınca atamalar nasıl olacak?

Hükümetten KPSS için yeni bir adım geliyor. Başbakanın isteği üzerine Bakanlar Kurulu harekete geçti. Peki düzenleme sonrası KPSS kaldırılacak mı? KPSS yerine yeni bir sınav mı geliyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yasa tasarıyla ilgili yaptığı bilgilendirmede, KPSS ile ilgili hazırlanan yasa tasarısı hakkında da açıklama yaptı. ÖSYM’nin yaptığı sınav ile sıralama en yüksekten en aza doğru sıralanıyor. Ve bakanlıklar alacağı personelleri bu puan sıralamaları üzerinden alıyordu.

Yeni düzenlemeyle birlikte ÖSYM’nin yapacağı tek sınav yerine Bakanlıkların kendi personelleri için yapacağı sınavlar geliyor. Bu sınavlar sonucu atanan kişiler atandığı yerde en az üç yıl çalışmak zorunda olacak. Söz gelimi MEB’in yaptığı sınavda yeterli puanı aldınız, tercih yaptınız ve atandınız. Atandığınız yerde en az üç yıl çalışmanız gerekiyor, zorunlu hizmet devam ediyor yani.

Yeni düzenlemeyle kendi personelleri için sınavları kendi hazırlayacak olan bakanlıklar sınav yapmadan önce duyuru yapacaklar. Yeni sistemde her bakanlık alacağı personel için kendi hazırlayacağı bir sınav yapacak ve bu sınav gerek duyulursa sözlü sınav da olabilecek.

kpsscini.com

Beğendin mi? Paylaş:)WhatsappYazdır

Yorum Yap

1 Yorum - "KPSS Kaldırılıyor! 34"