Ahmet Davutoğlu KPSS ve ÖABT Hakkında Açıklama Yaptı! 72

Ahmet Davutoğlu KPSS ve ÖABT Hakkında Açıklama Yaptı! 72 16.04.2015 tarihinde ÖZNUR ÖZTÜRK isimli üyemiz paylaşmıştır.

ahmet-davutoglu-oabt-kpssÖABT tüm branşlara mı yapılacak? Ahmet Davutoğlu Ankara’da alan sınavı ve KPSS ile ilgili açıklamalar yaptı. Alan sınavı hangi branşlara yapılacak?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da seçim bildirgesi dolayısıyla yaptığı konuşmasında KPSS ve ÖABT ile ilgili açıklamalar da yaptı. Tüm öğretmenler için alan sınavının yapılacağını duyuran Ahmet Davutoğlu, toplamda 109 branşa alan sınavı yapılacağını duyurdu. İşte o konuşmanın ayrıntıları:

TÜM ÖĞRETMENLERE ALAN SINAVI GELİYOR
Bildirgede, KPSS’de bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapılacağı vaadi de yer aldı. Daha önce sadece 16 alanda, alan sınavı yapılıyordu. Bu sayı, 109 alanın tümüne yaygınlaştırılacak. Böylece öğretmenler atanmak için kendi alanı dışında sınava girmeyecek.

EĞİTİME “KALİTE ENDEKSİ GELİYOR

Bildirgede, ‘Eğitim Kalite Endeksi’ hazırlanacağı, bu endeks aracılığıyla sınıf, okul türü, ilçe, il ve bölgeler düzeyinde Türkiye’nin eğitim kalitesi haritasının ortaya çıkarılacağı ifade edildi.

Bu harita aracılığıyla, Türkiye’deki okul türleri ve bölgeler arasındaki “başarı farklılıklarının” azaltılması planlanıyor.

ULUSAL ÖĞRETMEN STRATEJİ BELGESİ HAZIRLANACAK

Öğretmen eğitimi konusunda, “ulusal öğretmen strateji belgesi” hazırlanması öngörülüyor.

“ATANAMAYAN ÖĞRETMEN” OLMASIN DİYE…

Bildirgede, ileride atanamayan öğretmen sıkıntısının yaşanmaması için, yeni önlemler alınacağı da vaad edilerek, “Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumlarının ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanlarını, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonlarını dikkate alarak belirleyeceğiz” ifadesi yer aldı.

LİSELERE “YÜKSEK ÖĞRETİME GEÇİŞ” SINIFI

AKP Bildirgesinde, her türdeki lisede, 11’inci ve 12’inci sınıfların, öğrencinin devam etmek istediği yükseköğretim programına geçiş için hazırlık yapmasını sağlayacak veya bir mesleğe hazırlayacak derslerden oluşan modüller halinde düzenleneceği yer aldı.

ÜNİVERSİTE SINAVLARI DEĞİŞİYOR

Bildirgede, lisedelerdeki bu yeni sisteme bağlı olarak, üniversite sınavının da değişeceğinin ipucu verildi. Bildirgede, “Üniversite giriş sistemini gözden geçirecek, öğrencilerimizin gerçek performansını dikkate alan ve sınav stresini en aza indirecek bir yaklaşımla tekrar formüle edeceğiz” denildi. Böylece, üniversitelerde de, liselere geçiş sınavında (teog) olduğu gibi, çoklu sınav sistemi getirilecek.

Yorum yapın