Ağustos Atamasında 50 Bin mi?

Eğitim Bir Sen genel başkanı Ahmet Gündoğdu, kendisine sorulan sorulara cevap verdi. Öğretmen atamaları, 1 Mayıs programları, sendikal faaliyetler vb. konularda kendisine sorular gelen Gündoğdu özellikle atamalarla ilgili yaptığı açıklamada KPSS’ye çalışan adaylar için önemli gelişmeler sundu.

Ahmet Gündoğdu, Ağustos ataması için en az 50 bin atama olması için çalışmalar yaptıklarını belirtti. Kırk bin atamanın yetersiz olduğunu belirten Gündoğdu : ‘Ancak  biz bu sayının en az 50 bin olmasını ümit ediyoruz. Kırk bin atama kesin; sayı 50 bin olabilir. Öğretmen ihtiyacının açık kalmayacak şekilde Ağustos ayında tamamlanmasını istiyoruz’ dedi.

Ağustos Atamasında en çok hangi branşlardan atama yapılacak?

Ağustos atamasında en çok atanacak olan branşlar İngilizce, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sınıf Öğretmenliği, Fen Teknoloji, Türkçe ve Matematik Öğretmenliği olacak. Yani en çok alınacak branşlar da pek bir değişiklik yok gibi.

Daha önce atamaların büyük kısmı doğu illerine yapılırken bu atamada batı illerine de yüklü bir atama yapılacak. Ayrıca norm kadro sıkıntısı çeken batı illerindeki okullara da atama yapılabilecek. Milli Eğitim Bakanlığının bu kararı almasının temel nedeni  MEB’in yaptığı merkezi ortak sınavlarda okullardaki öğretmen yetersizliğini en az seviyeye indirmektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.