2017 Öğretmen Açığı MEB Bakanına Göre Ne Kadar?

İsmet Yılmaz 2017 öğretmen açığını açıkladı. En çok hangi branştan açık var? En çok öğretmen ihtiyacı bulunan branşlar hangileri?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz eldeki verilere (?) göre 2017 öğretmen açığının branşlara dağılımını açıkladı. Konuyla ilgili muazzam haber aşağıdaki gibidir:

Bakan İsmet Yılmaz’ın verdiği yazılı cevaba göre, Milli Eğitim Bakanlığının net 96.068 öğretmen ihtiyacı bulunuyor.

İŞTE  ÖNERGEYE VERİLEN CEVAP

MHP Ankara Milletvekili Zühal Topcu’nun yazılı soru önergesini yanıtlayan Yılmaz, öğretmen ihtiyacının öncelikle kadrolu ve sözleşmeli öğretmenlerle karşılandığını belirtti.

Öğretmen ihtiyacının bu kapsamda karşılanamadığı eğitim kurumları için valiliklerce ilgili mevzuat çerçevesinde ve öncelikle öğretmen olma şartlarını taşıyanlar arasından ders ücreti karşılığında öğretmen görevlendirmesi yapıldığını aktaran Yılmaz, Milli Eğitim Bakanlığınca Ekim 2016 sözleşmeli öğretmen atama döneminde; sözleşmeli öğretmenliğe 14 bin 873, dershaneler ile etüt eğitim merkezlerinde görev yapan eğitim personelinin sözleşmeli öğretmen olarak atanması kapsamında ise 3 bin 633 olmak üzere toplam 18 bin 506 sözleşmeli öğretmen atandığını ifade etti.

ŞU ANDA MEVCUT ÖĞRETMEN SAYISI NE KADAR?

Yılmaz, Kasım 2016 verilerine göre, ülke genelindeki mevcut öğretmen sayısının 832 bin 26, net öğretmen ihtiyacının ise 96 bin 68 olduğunu kaydetti.

96.068 İHTİYACIN BRANŞLARA GÖRE DAĞILIMI NASIL?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladğı bu öğretmen ihtiyacı sayısında en çok öğretmen açığı bulunan alanları siz öğretmen adaylarımız için yayımlıyoruz. Bakanlığın 2017 Şubat atamasında en çok açığı bulunan bu alanlara, en çok öğretmen atamaları yapacağı tahmin ediliyor.

Listede bulunan branşlara Şubat ayındaki toplam atamanın %95’inin verileceğini söylemek mümkündür. SON

YAPILAN ÖĞRETMEN ATAMALARI SONRASI 96.068 NET ÖĞRETMEN İHTİYACINDA EN ÇOK AÇIĞI BULUNAN BRANŞLARIN SIRALAMASI

1) İngilizce

2) Özel Eğitim

3) Din Kültürü Ahlak Bilgisi

4) Sınıf Öğretmenliği

5) Okul Öncesi

6) PDR-Rehber Öğretmen

7) İlk Öğretim Matematik

8)  Bilişim Teknolojileri

9) Beden Eğitimi

10) Türkçe

11) Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji

12) Arapça

13) Matematik

14) Türk Dili ve Edebiyatı

15) Müzik

Yorum yapın