2016 KPSS Ortaöğretim Tercih Sonuçları Açıklandı

KPSS Ortaöğretim 2016 tercih sonuçları açıklandı. Peki sonuçlar nasıl öğreniliyor? ÖSYM tarafından açıklanan sonuçlar için gerekli bağlantı sayfanın altına eklenmiştir.

KPSS Ortaöğretim tercih sonuçları 9 Ocak tarihinde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklandı. Sınava girenler, sonuçların ardından başvurularını yaptılar ve başvuru sonuçları açıklandı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, sonuçları açıklarken, sonuç sayfasının hemen altında “Adayların Dikkatine” adlı bir bölüm açtı. Orada “url” adresine dikkat çeken kurum, url adresinin link ile aynı olmadığı takdirde kesinlikle T.C. Vatandaşlık numarasının yazılmaması uyarısında bulundu.

Yeni tercih başvuruları ne zaman başlayacak?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin yayınlayacağı tercih başvuruları konusunda net bir tarih yoktur. Kurum tercih başvurularını yayınlar yayınlamaz haber içeriğimizde yer alacaktır.

KILAVUZU GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

(TABLO 1) Ortaöğretim mezunları için açılan kadroları görmek için TIKLAYINIZ

Önemli: Sınava girenler sadece mezun olduğu tablolarladan başvuru yapma hakkına sahiptir. Diğer başvurular geçeli olmayacaktır.

Kurumların istediği “Özel Koşulları” görmek için TIKLAYINIZ

Kılavuz açıklandıktan sonra dikkat edilmesi gereken hususlar: Kadro tercihinde bölümünüz kaçıncı sırada? Kadro açan kurum, bölüm sıralandırmasına dikkat ediyor. Örneğin; Kütüphane memuru olmak istiyorsanız; nitelik kodu sıralandırmasına bakmanız gerekmektedir. Nitelik kod sıralandırmasına göre alımlar gerçekleşecektir. Nitelik kod sıralandırmasında istediğiniz bölüm üçüncü veya dördüncü sırada ise ilk alınacaklar birinci veya ikinci sırada olanlar olacaktır. Kurumların istediği özel şartlar dikkatlice okunmalı ve incelenmeli. Örneğin; Bilgisayar programcılığı için kurumlar sertifika isteyebilir.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, geçen hafta cevap kağıdını yayımlamıştı.

CEVAP KAĞIDINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

15 Temmuz Darbe Girişimi sınava damgasını vurdu

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen darbe girişimi sorusu, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda en dikkat çeken sorulardan bir tanesiydi. Darbeyi önleyen en önemli isimlerden Şehit Ömer Halisdemir üzerine kurum bir soru hazırladı: “Hangi üniversitenin ismi Ömer Halisdemir olarak değiştirildi? Birçok insan sorunun cevabını “Niğde” olarak cevap verdi. Darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Niğde Üniversitesi’nin yeni adını “Şehit Ömer Halisdemir Üniversitesi” olarak değiştirdiklerini açıklamıştı.

SORU VE CEVAPLARI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS puanı nasıl hesaplanır? Standart sapma nedir?

Kurum 120 soru sormaktadır. 60 tane genel yetenek, 60 tane genel kültür. 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Ve bu sayede net durumu oluşuyor. En önemli durum standart sapma konusu. Adayların en çok yapamadığı soru, belirli adaylar tarafından yapıldığında o sorunun puan değeri +5 veya -5 olarak hesaplanabiliyor. Puan hesaplamasında öngörülen bir puan sistemi mevcuttur. Klasik olarak 0.5 x (Genel kültür + genel yetenek neti) + 40 ile -+5 puan farkla ortalama puan belli olmaktadır. Genel Kültürden ve genel yetenekten doğru ve yanlış soruların oranında net belli olmaktadır ve net üzerinden 0.5 ile çarpma işlemi yapılır. En son olarak + veya – 5 puan üzerinden puan belli olur.

KPSS Ortaöğretim puanınızı buradan hesaplayabilirsiniz: TIKLAYIN

Tercih durumu

Sonuçların açıklanmasından sonra Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, tercih işlemlerine başlayacak. Tercih işlemlerinde herhangi bir ücret ödenmeyecek. Önlisans sınavına giren adayların da tercihleri beklemesinden ötürü tercih işlemleri bütün olarak yapılması bekleniyor. Kılavuz üzerinden yapılacak olan işlemler, kurumların açacağı kadroya göre şekil alacaktır.

Yorum yapın