KPSS P3 Puan Türü Nedir? Nasıl Hesaplanır?

kpss-analizKPSS p3 puan türü nedir? p3 puan türü ile hangi bölümlerden atama yapılır? KPSS p3 puan türü nasıl hesaplanır? KPSS p3 türüne hangi bölümler girer? KPSS p3 ile alım yapan kurumlar hangileri? KPSSp3 hangi kadrolarda kullanılmaktadır? KPSSP3 Puan grubu hangi bölümler için geçerlidir?

KPSS P3 puan türü sadece genel yetenek kültür bölümü için hesaplanan puan türü olmakta ve bu puan türünde B grubu tercihler yapılmaktadır.

KPSS P3 puan türü memur atamaları olarak değerlendirilmektedir. KPSS p10 ise öğretmen atamalarında kullanılan puan türüdür.

KPSS p3 puan türünde hangi bölümler var?

Polis, hemşire, mühendis, teknisyen, tekniker vb. alımlarda p3 puan türüne bakılır.

POMEM Puan Hesaplaması Polis Meslek Eğitim Merkezlerine alınacak öğrencilerin başarı listesinin oluşumunda; KPSS P3 puanı, mülakat puanı ve fizikî yeterlik puanlarının toplamı esas alınacaktır. Örneğin; KPSS P3 puanı 80 olan bir polis adayının, mülakat sınavından 100 üzerinden 90 aldığını, fiziki yeterlilikten de 90 aldığını düşünelim. Bu adayın toplam puanı 260 olur ve sıralama da yukarı puandan aşağı puana doğru sıralanır.

KPSS p3 puan türü kadroları.

Kpssp3 Puan Hesaplama:
Memurluk puanını hesaplamak için aşağıdaki işlemleri yapın.
KPSSP3 hesaplanırken genel yetenek ve genel kültür netleri 0,5 ağırlıklıdır.

KPSSP3=0,5.(Genel Yetenek+Genel Kültür Net Toplamı)+40

Örnek:
Genel yetenek:56 doğru 4 yanlış
Genel kültür : 52 doğru 8 yanlış
Toplam: 108 doğru 12 yanlış,
Net: 105
KPSSP3=0,5.105+40=92,5

2 Yorumlar
  1. Ceren diyor

    Merhabalar ben gastronomi ve Mutfak sanatları bölümündem mezunuum.Bu sene kpss den 66puan aldım Bölümümle ilgili atamalar kaç puanla yapılıyor bilgilendirirmisiniz?

  2. gfdddd diyor

    gazetecilik bölümü mezunuyum kpss ye girip PAEM e başvurmak istiyorum hangi KPSSye girmem gerekiyor sonrasına gireceğim KPSS e sınavı kaç yılda bir yapılıyor

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.